معرفی رشته «مدیریت و برنامه‌ریزی امور خانواده»/ هنرجویانی که سرپرست کارگاه و مددکار اجتماعی می‌شوند

فارغ‌التحصیلان رشته «مدیریت و برنامه‌ریزی امور خانواده» می‌توانند به تأسیس و سرپرستی کارگاه‌های خوداشتغالی، کار در مهدکودک‌ها، مددکار اجتماعی و سرپرستی مراکز مشاوره خانواده بپردازند.

معرفی رشته «مدیریت و برنامه‌ریزی امور خانواده»/ هنرجویانی که سرپرست کارگاه و مددکار اجتماعی می‌شوند

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس،‌ رشته «مدیریت و برنامه‌ریزی امور خانواده» در زمینه خدمات از گروه بهداشت قرار دارد. 

*معرفی رشته

مدیریت و برنامه‌ریزی امور خانواده یکی از رشته‌های شاخه کاردانش است که برای تربیت نیروی انسانی لایق و شایسته به عنوان مدیر خانواده و یا مادران آینده جامعه برنامه‌ریزی و سازماندهی شده است.

این رشته توجه خاصی به آمادگی علمی و تجربی دختران که اساس زندگی خانوادگی را تشکیل می‌دهند، داشته و مهارت‌های کنونی که در زندگی روزمره لازم است را به صورت عینی ارائه می‌دهد.

*سطح آموزشی مهارت‌ها

هنرجویان این رشته در سال‌های دهم، یازدهم و دوازدهم، ۵ مهارت اصلی را برای کسب توانایی‌های ذکر شده می‌گذرانند که شامل «هنر در خانه»، «کاربر رایانه»، «سالم زیستن» و « برنامه‌ریزی امور خانواده» است.

هدف از تحصیل در این رشته:

۱ـ ایجاد مهارت و شایستگی‌های لازم جهت پذیرش مسئولیت و اعمال اصول مدیریت در تصمیم‌گیری‌ها و احساس مسئولیت‌ها و مشارکت در حل مشکلات خانواده خویش و کمک به سایر خانواده‌ها و مشاوره با آنان به نحو شایسته.

۲ـ مهارت پاسخگویی و رفع مشکلات از هم‌پاشیدگی خانواده‌ها که به علت عدم توافق بر سر وظایف، تقسیم کار، حدود و اختیارات، درک متقابل از همسر و نقش او در خانواده است.

* آینده تحصیلی و شغلی

فارغ‌التحصیلان می‌توانند در صورت موفقیت در آزمون ورودی رشته‌های مدیریت خانواده و مربی کودک، در دوره‌های کاردانی پیوسته فنی و حرفه‌ای آموزشکده‌های دولتی و دانشگاه آزاد و دوره‌های کاردانش ناپیوسته یا پیوسته (دانشگاه علمی ـ کاربردی) به ادامه تحصیل مشغول شوند و در صورت تمایل بعد از اتمام دوره کاردانی با موفقیت در آزمون ورودی در دوره‌های کارشناسی ناپیوسته و نیز در مقاطع بالاتر به ادامه تحصیل بپردازند.

همچنین هنرجویان فارغ‌التحصیل به دلیل کسب مهارت‌های حرفه‌ای و آشنایی با محیط واقعی کار در دوران مهارت‌آموزی و آموزش مهارت کارآفرینی از توانایی مناسبی برای اشتغال در بخش‌های صنعت، خدمات، هنر و کشاورزی برخوردار هستند.

زمینه‌های شغلی فارغ‌التحصیلان:

۱ـ کارگاه‌های تولیدی پوشاک

۲ـ تأسیس کارگاه قنادی و آشپزی

۳ـ سرپرستی و مدیریت کارگاه‌های گلسازی

۴ـ تأسیس و سرپرستی کارگاه‌های خوداشتغالی

۵ـ کار در مهدکودک‌ها

۶ـ مددکار اجتماعی و سرپرستی مراکز مشاوره خانواده

* ساعت آموزش

رشته «مدیریت و برنامه‌ریزی امور خانواده» دارای ۱۰۵ ساعت آموزش است که شامل ۴۲ ساعت دروس عمومی، ۴ ساعت شایستگی‌های پایه، ۴۸ ساعت شایستگی‌های فنی، ۲ ساعت شایستگی‌های کارگاهی و ۹ ساعت شایستگی‌های غیرفنی است.

استاندارد مهارت و درس این رشته شامل «کاربر رایانه متشکل از ۲ واحد نظری و ۳ واحد عملی»، «زیست‌شناسی متشکل از ۲ واحد نظری»، «شیمی متشکل از ۲ واحد نظری»، «برنامه‌ریزی امور خانواده متشکل از ۵ واحد نظری و ۲ واحد عملی»، «مهارت‌های سالم زیستن(مقدماتی) متشکل از ۴ واحد نظری و ۳ واحد عملی»، «مهارت‌های سالم زیستن(پیشرفته) متشکل از ۴ واحد نظری و ۲ واحد عملی»، «هنر در خانه متشکل از ۶ واحد نظری و ۱۰ واحد عملی» و «کارورزی متشکل از ۴ واحد عملی» است.

درباره admin

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *