خیاطی و دوخت‌های تزئینی، یکی از هنرها و مهارت‌های باارزش و ضروریه که امروزه توجه بیشتری بهش میشه. یک خیاط از فکر و اندیشه و دستان هنرمندش کمک میگیره و انواع مختلف لباس‌های زیبا رو میدوزه. تنوع لباس ها به شرایط اقلیمی، اقتصادی، فرهنگی و آداب و رسوم اجتماعی یک کشور بستگی داره.

بحث مد و مدگرایی در جامعه هم تاثیر زیادی روی انتخاب مردم در نحوه پوشش و طرح و مدل لباس هایی که می پسندن داره.

معرفی رشته خیاطی لباس شب و عروس

با پیشرفت علوم، صنعت خیاطی هم دچار تحولات بزرگ و گسترده‌ای شده مانند سخت‌افزارها و نرم‌افزارهایی که در زمینه الگوسازی انواع مدل‌های لباس زنانه، بچگانه و مردانه و چیدمان الگو روی پارچه، طراحی لباس، طراحی نقوش سنتی و… تولید شده. در سال های اخیر نظام آموزش و پرورش ایران هم تمام تلاش خودش رو برای پیشرفت هنر انجام داده تا هنرجویان علاقمند و مستعد به این رشته بتونن کشور عزیزمون رو در این زمینه خودکفا کنن.

معرفی رشته خیاطی لباس شب و عروس

رشته خیاطی لباس شب و عروس یکی از رشته های شاخه کاردانش هست  که در زیرگروه خیاطی قرار داره. هنر جویان برای این که به این رشته وارد بشن ابتدا باید مطالبی در ارتباط با دوخت پیراهن مردانه و پوشاک بچه گانه و ترسیم الگو و دوخت مدلهای دامن و بلوز و لباس و پولک دوزی و منجوق دوزی و اشک دوزی و گندمی دوزی و پیله دوزی و کمند دوزی و شماره دوزی با منجوق و مرصع دوزی و دوخت انواع لباس زنانه و بلوز و دامن و کت و پالتو و شنل به عنوان پیش نیاز و مهارت در دوخت لباس های نامزدی و شب و لباس عروس به آنها ارائه و آموزش داده بشه و اگه ساعت مهارت هر درس هنرجویان ۹۰۰ ساعت باشه معادل ۴سال و اگه ۱۲۰۰ ساعت باشه معادل ۶ سال تجربه برای آنها محسوب میشه.

رشته خیاطی لباس شب و عروس

هنرجویان بعد از گذروندن دوره نازک دوزی وارد دوره های تخصصی آموزش لباس عروس میشن که دروس و الگوهای سخت تر و پیچیده تری داره. در این دوره به هنرجویان آموزش هایی مثل آموزش انواع لباس عروس، آشنایی با دامن عروس، آموزش دوخت شنل با کلاه، آموزش انواع دستکش عروس، آموزش جدیدترین مدلهای لباس عروس، آموزش تاب عروس، آموزش از روی ژورنال داده میشه. وقتی که هنرجوها این دوره رو پشت سر میذارن میتونن تمامی مدل های لباس در ژورنال های ایرانی و حتی ژورنال های اروپایی و عربی رو الگوسازی کنن و بدوزن.

شرایط ورود به رشته خیاطی لباس شب و عروس چیه؟

دانش آموزان سال اول متوسطه با گذراندن واحد هاشون میتونن رشته خیاطی لباس عروس رو برای سال دوم تحصیلی انتخاب کنن .اگه شما هم جز افرادی هستین که به رشته خیاطی لباس شب و عروس علاقه دارین و در هدایت تحصیلی هم تونستین شرایط و امتیاز مربوط به شاخه کاردانش رو بدست بیارین، میتونین در سال دهم به شاخه کاردانش و زیرگروه پوشاک وارد بشین و از بین رشته های اون، رشته خیاطی لباس شب و عروس رو انتخاب کنین. البته در انتخاب هنرستانتون  باید دقت کنین و ببینین که رشته خیاطی لباس شب و عروس رو داره یا نه!!

دروس رشته خیاطی لباس شب و عروس

دروس رشته خیاطی لباس شب و عروس در پایه دهم، یازدهم و دوازدهم چی هستن؟

رشته خیاطی لباس شب و عروس، علاوه بر دروس عمومی و پایه که در همه ی گرایش ها مشترکه دروس مهارتی مخصوص به خودش هم داره که شامل ۴۲ ساعت دروس عمومی، ۴۸ ساعت شایستگی‌های فنی، ۶ ساعت شایستگی‌های کارگاهی و ۹ ساعت شایستگی‌های غیرفنی هست و در مجموع ۱۰۵ ساعت آموزش داره که ما هر یک از دروس رو به صورت کامل و به تفکیک نام درس، تعداد ساعت در هر یک از پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم در جدول زیر آوردیم.

دروس رشته رشته خیاطی لباس شب و عروس 

ردیف دامنه محتوایی پایه دهم پایه یازدهم پایه دوازدهم
نام درسساعتنام درسساعتنام درس ساعت
۱ تربیت دینی و اخلاقیتعلیمات دینی (دینی، قرآن و اخلاق) ۱۲تعلیمات دینی (دینی، قرآن و اخلاق) ۲۲تعلیمات دینی (دینی، قرآن و اخلاق) ۳۲
عربی، زبان قرآن ۱ ۱ عربی، زبان قرآن ۲ ۱ عربی، زبان قرآن ۳ ۱
۲زبان و ادبیات فارسیفارسی ۱۲فارسی ۲۲فارسی ۳ ۲
۳ زبان های خارجیزبان خارجی ۱۲زبان خارجی ۲۲
۴ خوشه دروس: مطالعات اجتماعیجغرافیای عمومی و استان شناسی۲تاریخ معاصر۲ علوم اجتماعی ۲
۵ خوشه دروس: انسان و سلامتتربیت بدنی ۱۲تربین بدنی ۲۲تربیت بدنی ۳۲
انسان و محیط زیست۲سلامت و بهداشت ۲
آمادگی دفاعی ۳
۶ خوشه دروس: انسان و مهارت های زندگیدرس انتخابی (۱- هنر ۲- تفکر و سواد رسانه ای) ۲ مدیریت خانواده و سبک زندگی ۲
۷ خوشه دروس: شایستگی های غیرفنی الزامات محیط کار ۲کارگاه نوآوری و کارآفرینی۳اخلاق حرفه ای ۲
درس انتخابی (۱- کاربرد فناوری های نوین ۲- مدیریت تولید)۲
۸خوشه دروس: شایستگی های پایه فنی (ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست شناسی)
۹خوشه دروس: شایستگی های فنی استانداردها: استانداردها:استانداردها:
نازک دوز زنانه کد ۴/۲/۴۱/۹۱-۷      ساعت ۴۶۰ ۱۴الگوساز و برشکار لباس زنانه (تکدوزی) کد ۱/۴/۲/۴۱/۹۱-۷         ساعت ۳۴۰۱۱ خیاط لباس شب و عروس کد ۱/۳/۱/۹۷/۹۱-۷   ساعت ۲۱۶ ۷
مانتودوز            کد ۱/۱/۴۰/۹۱-۷   ساعت ۱۸۰ ۶ الگوساز لباس با رایانه     کد ۱/۱/۴۴/۹۱-۷          ساعت ۱۰۰ ۳ دوزنده تزئین کار لباس کد ۱/۱/۳۳/۶۱-۱  ساعت ۱۹۳   ۶
استاندارد مهارت اختیاری ساعت ۲۵۶ ۸
کارورزی تجمیعی*
جمع ۳۳جمع۳۴جمع ۳۹
۱۰برنامه ویژه مدرسه زمینه سازی برای اجرای بند ۵-۵ سند تحول بنیادین و بند ۲-۱۳ برنامه درسی ملی مشتمل بر عناوینی مانند: پژوهش و ارائه خلاقانه (سمینار)، یادگیری پروژه محور و آموزش مهارت تامین معاش حلال (سالانه ۵۰ تا ۱۰۰ ساعت)

یک خیاط لباس شب و عروس به چه توانمندی هایی میرسه؟

خیاط لباس شب و عروس چه مهارت هایی باید داشته باشه

۱ – توانایی پیشگیری از حوادث ضمن کار و رعایت بهداشت و نکات ایمنی: یک هنرجوی خیاطی لباس شب و عروس برای اینکه به این توانایی برسه مجموع ۴ ساعت آموزش نظری و عملی میبینه که شامل مواردی هست که به طور کامل در جدول زیر آوردیم.

خیاط لباس شب و عروس چه مهارت هایی باید داشته باشه

۲ – توانایی شناخت ابزار کار خاص لباس شب و عروس و کاربرد هر یک: یک هنرجوی خیاطی برای اینکه به توانایی شناخت ابزار کار خاص لباس شب و عروس و کاربرد هر یک برسه مجموع ۲ ساعت آموزش نظری و عملی میبینه که شامل موارد زیر هست.

خیاط لباس شب و عروس چه مهارت هایی باید داشته باشه

۳ – توانایی کار با انواع چرخ خیاطی اورلوک سه نخ، پنج نخ، راسته دوز صنعتی و سردوز: یک هنرجوی خیاطی برای رسیدن به توانایی کار با انواع چرخ خیاطی اورلوک سه نخ، پنج نخ، راسته دوز صنعتی و سردوز باید مجموع ۴ ساعت آموزش نظری و عملی ببینه که شامل موارد زیر است.

خیاط لباس شب و عروس چه مهارت هایی باید داشته باشه

۴ – توانایی دوخت های مقدماتی (اولیه) خاص لباس شب و عروس: یک هنرجوی خیاطی مجموع ۲۱ ساعت آموزش نظری و عملی شامل مواردی که در جدول زیر هست رو میبینه تا به توانایی در دوخت های مقدماتی (اولیه) خاص لباس شب و عروس برسه.

خیاط لباس شب و عروس چه مهارت هایی باید داشته باشه

۵ – توانایی تهیه الگوی لباس شب و عروس: یک هنرجوی خیاطی لباس شب و عروس باید مجموع ۴۶ ساعت آموزش نظری و عملی شامل موارد زیر رو ببینه تا به توانایی در تهیه الگوی لباس شب و عروس برسه.

خیاط لباس شب و عروس چه مهارت هایی باید داشته باشه

۶ – توانایی برش انواع مدل لباس شب و عروس: یک هنرجوی خیاطی لباس شب و عروس برای این که به توانایی برش انواع مدل لباس شب و عروس برسه باید مجموع ۳۲ ساعت آموزش نظری و عملی که شامل موارد زیر هست رو ببینه.

خیاط لباس شب و عروس چه مهارت هایی باید داشته باشه

۷ – توانایی دوخت لباس شب و عروس: یک هنرجوی خیاطی مجموع ۵۰ ساعت آموزش نظری و عملی شامل موارد زیر رو میبینه تا به توانایی در دوخت لباس شب و عروس برسه.

خیاط لباس شب و عروس چه مهارت هایی باید داشته باشه

۸ – توانایی انجام دوخت های تزئینی: یک هنرجوی خیاطی برای توانایی در انجام دوخت های تزئینی مجموع ۴۴ ساعت آموزش نظری و عملی رو میبینه که شامل موارد زیر است.

خیاط لباس شب و عروس چه مهارت هایی باید داشته باشه

۹ – توانایی بسته بندی لباس شب و عروس: یک هنرجوی خیاطی برای توانایی در بسته بندی لباس شب و عروس مجموع ۳ ساعت آموزش نظری و عملی رو میبینه که شامل موارد زیر است.

خیاط لباس شب و عروس چه مهارت هایی باید داشته باشه

۱۰ – توانایی کار روی مانکن: یک هنرجوی خیاطی برای توانایی کار روی مانکن مجموع ۱۰ ساعت آموزش نظری و عملی رو میبینه که شامل موارد زیر است.

آینده شغلی رشته خیاط لباس شب و عروس

آینده شغلی رشته خیاطی لباس شب و عروس چطوره؟

بازار کار این رشته خیلی خوبه. چون حتی اگه فارغ‌التحصیلان این رشته نتونن در سازمان‌ها و مراکز خصوصی و دولتی کار بگیرن، می‌تونن با سرمایه‌ای کم برای خودشون کار کنن و یا کارگاه‌های تولیدی کوچک راه بندازن و به این روش کسب درآمد کنن. فارغ التحصیلان بعد از گرفتن مدرک دیپلم خیاطی می تونن در زمینه هایی که در طرح زیر آوردیم فعالیت کنن.

شرایط ادامه تحصیل رشته خیاطی لباس شب و عروس

شرایط ادامه تحصیل در رشته خیاطی لباس شب و عروس چطوره؟

دانش آموزان سال سوم با قبولی تا پایان شهریور و پاس کردن همه ی واحدهاشون و مطالعه کتب و دروس این رشته می تونن در دوره کاردانی دانشگاه های آزاد و یا دولتی ادامه تحصیل بدن و بعد از تموم شدن دوره کاردانی، می تونن در مقاطع بالاتر کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته های طراحی پارچه و لباس و گرایش‌های مختلف آن ادامه تحصیل بدن.

درباره admin

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *