هنرجویان رشته «برق ساختمان» به صورت تخصصی با سیستم روشنایی ساختمان و همچنین موارد تکمیلی برق ساختمان اعم از آیفون تصویری، دزدگیر، دوربین‌های مداربسته اماکن، برق اضطراری و راه‌اندازی الکتروموتورهای سه فاز و تک‌فاز آشنا می‌شوند.

معرفی رشته «برق ساختمان»/ نصب دوربین‌های مدار بسته، روشنایی و دزدگیر ساختمان را به دست این هنرجویان بسپارید

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس،‌ رشته «برق ساختمان» در زمینه صنعت از گروه برق و رایانه قرار دارد.

*معرفی رشته

رشته برق نیز مانند بسیاری از رشته‌های زمینه صنعت بر مفاهیم فیزیکی و اصول ریاضیات استوار است و هر چه هنرجویان بهتر این مفاهیم را درک کنند، می‌توانند موفقیت بیشتری کسب نمایند.

هنرجوی برق باید ذهنی خلاق و تحلیل‌گر داشته باشد؛ همچنین به کار با وسایل برقی علاقه داشته باشد، چون گاهی اوقات هنرجویانی وارد این رشته می‌شوند که در ریاضی و علوم قوی بوده ولی در کارهای عملی ضعیف‌ هستند.

رشته برق ساختمان هم یکی از گرایش‌های رشته برق است. در این رشته هنرجویان به صورت تخصصی در زمینه سیستم روشنایی و برق ساختمان به صورت کامل و همچنین موارد تکمیلی برق ساختمان اعم از آیفون تصویری، سیستم اعلام حریق، دزدگیر، دوربین‌های مداربسته اماکن، درب اتوماتیک، برق اضطراری و راه‌اندازی الکتروموتورهای سه فاز و تک‌فاز آشنا می‌شوند.

*سطح آموزشی مهارت‌ها

نوع مهارت‌های فنی که هنرجویان در طول دوره آموزش می‌بینند شامل «نقشه‌کشی مقدماتی»، «فلزکاری» و «لحیم‌کاری» است.

*آینده‌ تحصیلی و شغلی

هنرجویان این رشته پس از اتمام تحصیلات خود می‌توانند در نیروگاه‌ها استخدام شوند و یا در امر سیم‌کشی ساختمان‌ها یا به عنوان نصاب سیستم‌های حفاظتی و کنترلی فعالیت کنند.

همچنین در صورت تمایل به ادامه تحصیل، هنرجویان فارغ‌التحصیل این رشته می‌توانند در یکی از گرایش‌های رشته مهندسی برق در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی به ادامه تحصیل بپردازند.

* ساعت آموزش

رشته «برق ساختمان» دارای ۱۰۵ ساعت آموزش است که شامل ۴۲ ساعت دروس عمومی، ۲ ساعت شایستگی‌های پایه، ۵۰ ساعت شایستگی‌های فنی، ۲ ساعت شایستگی‌های کارگاهی و ۹ ساعت شایستگی‌های غیرفنی است.

استاندارد مهارت و درس این رشته شامل «برق کار ساختمان درجه ۲ متشکل از ۱۰ واحد نظری و ۹ واحد عملی»، «ریاضی ۱ متشکل از ۲ واحد نظری»، «نصب سیستم زمین حفاظتی(اجرای ارتینگ) متشکل از یک واحد نظری و یک واحد عملی»، «برق کار ساختمان درجه ۱ متشکل از ۴ واحد نظری و ۶ واحد عملی»، «مونتاژکار و نصاب تابلوهای برق متشکل از ۶ واحد نظری و ۶ واحد عملی» و «کارورزی متشکل از ۴ واحد عملی» است.

درباره admin

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *